CUMA NAMAZI SAATLERİ 17 KASIM 2023! Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma vakitleri

0

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere illerde cuma namazı vakitleri yayımlandı. Bugün birçok kişi camiye gidecek. Eller semaya kaldırılacak ve dualar okunacak. Birçok vatandaş internette “17 Kasım 2023 Cuma namazı saat kaçta kılınacak?” sorusunu merak etti. sorusuna yanıt arıyor. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre il il 17 Kasım 2023 Cuma namazı vakitleri…

CUMA NAMAZI Vakti İSTANBUL, ANKARA, İZMİR!

Cuma namazı vakti Diyanet’in namaz vakitleri listesinde yerini aldı. İşte illere göre Cuma namazı vakitleri…

CUMA DİYANET İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI Vakti

İSTANBUL NAMAZ VAKTİ 12.54
CUMA NAMAZI Vakti ANKARA 12.38
CUMA NAMAZI Vakti İZMİR 13.01
CUMA NAMAZI Vakti ADANA 12.29
ANTALYA CUMA NAMAZI Vakti 12.47
CUMA NAMAZI DİYARBAKIR 12.09
MERSİN CUMA NAMAZI Vakti 12.31
CUMA MALATYA NAMAZ VAKTİ 12.17
CUMA NAMAZI Vakti GAZİANTEP 12:20
CUMA NAMAZI Vakti KAYSERİ 12:28

KONU CUMA VAAZI (17 KASIM 2023)

Cuma hutbesinin konusu belli oldu.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 17 Kasım 2023 Cuma günü açıkladığı hutbenin konusu:

“﷽
Erkek olsun, kadın olsun, kim mü’min olarak salih amellerde bulunursa, elbette onu güzel bir hayatla yaşatacağız ve onu, yaptıklarının en güzeliyle mükâfatlandıracağız.
Allah Resulü (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
Allahım senden sağlam imanı, güzel ahlaka imanı ve ardından gelen başarıyı istiyorum.

İMAN, İBADET VE AHLAK BÜTÜNLÜĞÜ

Sevgili Müslümanlar!
Yüce dinimiz İslam, imanı, ibadeti ve güzel ahlakı emreder. İslam, kökü iman, gövdesi ibadet, meyvesi güzel ahlak olan bir ağaca benzer. Nasıl ki bir ağaç, kökü, gövdesi ve meyvesiyle anlamlı, değerli ve faydalı ise, mümin de imanı, ibadetleri ve güzel ahlakıyla kâmil bir insan, olgun bir Müslüman, faydalı bir insan olur.

Sevgili inananlar!
Evlilik yüzüğü; Allah’ın, meleklerinin, kitaplarının, peygamberlerinin, ahiret hayatının varlığına ve birliğine, kader ve kaderin Allah’tan olduğuna inanmak demektir. Peygamber Efendimiz (sav)’in bize bildirdiği bütün hakikatleri dilimizle itiraf etmek, kalbimizle tasdik etmek demektir.

Sevgili Müslümanlar!
Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “İnsanlar, imtihan edilmeden, ‘İnandık’ demekle yalnız bırakılacaklarını mı sandılar?”

Bu ayet bize “iman ettim” demenin yeterli olmadığını bildirmektedir. Çünkü iman sadece kul ile Allah arasında bir bağ değildir, hayattan izole edilmiş, akla hapsolmuş kuru bir söz değildir. İman, yaratılış amacımıza uygun hareket etmek demektir. Sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışmak demektir. Çevremizde olup bitenlere karşı duyarlı olmak anlamına gelir. Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm mazlumların sorunlarıyla ilgilenmek, onların acılarını yüreğimizde hissetmek demektir.

Sevgili inananlar!
İmanımızın hayatımızdaki tezahürü ibadettir. Adora; Bunlar bizi Rabbimizin rızasına ulaştıran söz ve eylemlerdir. Yüce Rabbimizin verdiği nimetlere karşı şükrümüzün bir ifadesidir.

Dualarımız olmadan imanımız hayatımıza tam anlamıyla yön veremez. “Kalbim temiz!” Bunu söylemekle kalbimiz saflaşmaz. Haftanın bir günü veya yılın bir ayıyla sınırlı ibadetler bize dünya ve ahiret saadeti getiremez. Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur: “Erkek olsun, kadın olsun, kim mü’min olarak salih amel işlerse, ona mutlaka huzur dolu bir hayat yaşatacağız ve onu, yaptığının karşılığını en güzeliyle ödüllendireceğiz.” Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) her ne kadar geçmiş ve gelecek günahları bağışlanmış olsa da en zor şartlarda dahi namazlarından asla vazgeçmemiştir.

Sevgili Müslümanlar!
İmanımızı mükemmelleştirecek olan ahlaktır. Ahlak, Peygamberimiz (sav)’in vahiyden sonra bize bıraktığı en büyük mirastır. Ahlak İslam’ın özüdür. Erdemli bir toplumun olmazsa olmazı iyi insandır. Ahlak; Merhamet ve merhamet, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve ulaşılabilirlik gibi güzel nitelikleri hayatımıza hakim kıl. Kırgınlık ve nefret, kıskançlık ve tutku, israf ve açgözlülük gibi kötü davranışlardan kendinizi kurtarmak anlamına gelir. Bu, kişilerin ve kamunun haklarının çiğnenmesi anlamına gelir.

Sevgili kardeşlerim!
İnancımız hayatımıza anlam katsın. İbadetlerimiz kimliğimizi inşa etsin. Ahlakımızın tüm davranışlarımızı yönlendirmesine izin veriyoruz. O zaman elimiz haramdan, gözümüz günahtan, dilimiz yalandan uzak duracaktır. Ailemiz huzurun ve mutluluğun yuvası olacaktır. Mahallemiz güven ve sevgiyle yoluna devam edecektir. Ticaretimiz helal, kazancımız bol olur. Dünyanın tüm mazlum ve mağdur halklarının yüzü gülecek; Dünyamız barış ve refah ülkesi olmaya devam edecek.

Hutbemi Peygamberimiz (sav)’in şu duasıyla bitiriyorum: “Allah’ım! “Sizden güzel ahlakla süslenmiş sağlam bir iman ve sonsuz kurtuluşa ulaştıracak amel istiyorum.”

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Trabzon'da şiddetli rüzgar!  Elektrik direği sokağa düştüTrabzon’da şiddetli rüzgar! Elektrik direği sokağa düştü
İYİ Parti'den bir isim daha istifa etti!İYİ Parti’den bir isim daha istifa etti!
Böylece ilk kar düştü!  Sabah saatlerine kadar sürecekBöylece ilk kar düştü! Sabah saatlerine kadar sürecek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking