Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye gidiyor – Son Dakika Haberleri

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi için ABD'nin başkenti Washington'a gidecek.

Zirvenin ilk günü olan 9 Temmuz'da 75'inci yıl anma programı düzenlenecek. Bu programda Cumhurbaşkanı Erdoğan da yer alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşamba günü 32 üyeli ittifakın devlet ve hükümet başkanları toplantısına katılacak. Aynı günün akşamı liderler ve eşleri, Amerika Başkanı Joe Biden'ın ev sahipliği yaptığı Beyaz Saray'da akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Erdoğan NATO liderleriyle görüşecek

Liderler Perşembe günü NATO-Ukrayna Konseyi toplantısı için aynı masa etrafında toplanacak.

Zirve kapsamında Cumhurbaşkanı çok sayıda ikili görüşme de gerçekleştirecek.

Erdoğan'ın İsrail'in Gazze'deki katliamını durdurmak için alınacak tedbirleri de gündeme getirmesi bekleniyor.

Başkan Washington'dan ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenleyecek.

Üye ülkeler savunma tedbirlerini tartışacak

Bu yılki NATO zirvesinde ittifak üyeleri güvenlik konularını tartışacak. Üye Devletler, dünyanın Soğuk Savaş'tan bu yana en büyük güvenlik sorunlarını yaşadığı bu dönemde savunma tedbirlerini tartışacak.

“Zirvenin gündeminde terörle mücadelede ilerleme olacak”

İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından zirveye ilişkin bir paylaşım yaptı.

“NATO'nun kuruluşunun 75. yıl dönümüne denk gelen zirvede, örgütün İttifak coğrafyasındaki zorluklar ve riskler karşısında caydırıcılık ve savunma alanındaki çalışmaları ile mevcut duruma ilişkin görüş alışverişinde bulunulacak. Ukrayna'da ve bu ülkeye verilen destekle terörle mücadelede atılan adımları da görüşeceğiz.” “Zirvenin gündeminde olacak”

Ayrıca, “İlgili oturumlara NATO'nun Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda'nın liderleri, Ukrayna Cumhurbaşkanı ve Avrupa Birliği temsilcileri de katılacak. Cumhurbaşkanımız ikili görüşmelerde bulunacak. Zirveye bazı devlet ve hükümet başkanları da katılıyor.” Beklenen buydu.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking