Dağlık Karabağ’da son durum: Ermenistan ve Rusya’dan ‘ateş açıldı’ duyurusu

0

Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada, Karabağ’a giden BM heyetinin, Ermeni sivillere yönelik şiddet uygulandığına ilişkin tespite rastlamadığını, bölgede sivil altyapıların hedef alınmadığını gördüklerini bildirdi.

REKLAM

Ermenistan, Azerbaycan ordu güçlerinin sınır bölgesine yemek taşıyan bir araca saldırı düzenlediğini ve açılan ateşte bir Ermeni askerin öldüğünü iki askerin de yaralandığını iddia etti. 

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada “2 Ekim günü, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin, askerler için teçhizat taşıyan Ermenistan silahlı kuvvetlerine ait bir araca ateş açmasının ardından Ermenistan tarafında bir ölü ve iki yaralı bulunuyor.” ifadelerine yer verdi. Bakanlık, bir önceki açıklamasında kayıp olduğunu belirtmiş ancak ölü ve yaralı sayısına ilişkin detay vermemişti. Bakü yönetimi ise, Erivan’ın açıklamasının akabinde karşı açıklama yayımlayarak söz konusu iddiayı reddetmişti. 

Moskova: Rus-Azerbaycan devriyesine ateş açıldı

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya-Azerbaycan ortak devriyesinin pazartesi günü Dağlık Karabağ’da ateş altına alındığını duyurdu. Bakanlık açıklamasında, “Ortak bir Rus-Azeri devriyesi, keskin nişancı silahı kullanan kimliği belirsiz bir kişi tarafından ateş altına alındı. Olayda herhangi bir kayıp yaşanmadı. Rus barış gücü komutanlığı, Azerbaycan ve Karabağ taraflarının temsilcileriyle birlikte olayı soruşturuyor.” denildi.

Ermenilerin Azerbaycan’a entegrasyonunun detayları açıklandı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Karabağ’daki Ermeni sakinlerin, din ve inanç özgürlüğüne sahip olacaklarını ve dillerini kullanabileceklerini bildirdi. AA’nın haberine göre, entegrasyon süreci Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde Azerbaycan Anayasası, kanunları ve uluslararası yükümlülükleri esas alınarak yürütülecek.

İşte entegrasyonun detayları:

 • Ermeni sakinlerin yaşadığı bölgelerde yönetim Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın özel temsilcisi aracılığıyla yürütülecek
 • Ermeni toplumu üyeleri özel temsilciliğin çalışmalarında yer alabilecek
 • Bölgede belediyeler kurulacak, seçimler yapılacak
 • Bölgenin asayişi Azerbaycan İçişleri Bakanlığınca sağlanacak
 • Ermeni sakinler de Bakanlığa personel olarak alınabilecek
 • Bölgedeki fiziki ve sosyal altyapılar (eğitim, sağlık, enerji, gaz, su, yol, iletişim) belirli sürede ülkenin ortalama gösterge seviyesine getirilecek, vergi ve gümrük imtiyazlarını içeren teşvik paketi uygulanacak
 • Bölgede Azerbaycan’ın ulusal para birimi Manat kullanılacak
 • Ermeni çiftçilere sübvansiyon verilecek
 • Ermeni sakinler, kendi kültürlerini koruma ve geliştirme hakkına sahip olacak
 • Ermeni sakinler, din ve inanç özgürlüğüne sahip olacak ve dillerini kullanabilecek
 • Anıtları devlet tarafından korunacak

Avrupa Konseyi’nden Bakü’ye: Geri dönüş hakkına saygı gösterin

Avrupa Konseyi, Azerbaycan’a çağrıda bulunarak, Dağlık Karabağ’dan kaçanların “güvenlik ve onur içinde evlerine dönme” hakkına saygı gösterilmesini istedi. 

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, “Azerbaycan hükümetini Karabağ bölgesinde kalan etnik Ermenilerin güvenliğini sağlamaya ve eşit muamele görme ve şiddet, gözdağı ve nefretten korunma hakları da dahil olmak üzere insan haklarına saygı göstermeye çağırıyorum.” açıklamasında bulundu. 

“Yaralılar, bakıma muhtaç kişiler, yaşlılar, kadınlar ve çocuklar gibi hassas gruplar özellikle korunmalı.” diyen Mijatovic, “Yetkililer ayrıca, evlerine güvenli ve onurlu bir şekilde dönme hakkı da dahil olmak üzere, ülkeyi terk edenlerin haklarına tam olarak saygı gösterilmesini sağlamalı.” ifadelerini kullandı. 

BM: Karabağ’a giden heyet sivillere yönelik şiddet tespit etmedi

Gün içerisinde Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada, Karabağ’a giden BM heyetinin, Ermeni sivillere yönelik şiddet uygulandığına ilişkin tespite rastlamadığını, bölgede sivil altyapıların hedef alınmadığını gördüklerini bildirdi.

BM sözcüsü Stephane Dujarric, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini ziyaret eden BM ekibinin hastane, okul ve konut gibi sivil altyapıda ya da kültürel ve dini alanlarda herhangi bir hasar görmediğini söyledi.

Dujarric gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ne yerel halktan ne de başkalarından, ateşkesin ardından sivillere şiddet uygulandığına dair herhangi bir rapora rastlamadı. BM heyeti tarafından tarımsal altyapının tahrip edildiği ya da hayvanların öldüğü görülmedi.” diye konuştu. 

BM heyeti, pazar günü Ermenistan tarafının Stepanakert, Azerbaycan’ın Hankendi olarak isimlendirdiği Karabağ’ın ‘başkentini’ ziyaret etmişti. 

Ziyaret, Azerbaycan güçlerinin etnik Ermenilerin yaşadığı topraklardaki yerleşim bölgesinin kontrolünü ele geçirmesinden günler sonra gerçekleşti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking