DEM Parti Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: ‘Kayyım geri çekilsin’ – Son Dakika Siyaset Haberleri

0

Hakkari Belediyesi'nde 3 Haziran'da DEM partisinden kayyum adaylığına karşı başlatılan “Vasiyete Saygı Yürüyüşü” dün Hakkari'de dokuzuncu gününde sona erdi. Yürüyüşe DEM Partisi Eşbaşkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eşbaşkanı Keskin Bayındır, HDP Eşbaşkanı Cahit Kırkazak ve DEM partisi milletvekilleri katıldı. Yürüyüş, Hakkari Valiliği önünde yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

'DİKTATÖRLÜKTE SARAY DEMEKTİR'

Hatimoğulları, konuşmasında; “Sevgili Hakkari halkı, heyetimiz dokuz gündür yolculuk yapıyor. Van'dan buraya kadar kesintisiz yürüdük. 9 gün süren bu yürüyüşte bir talebimiz vardı: iradeye saygı. İrade nedir? Demokraside irade halk demektir, diktatörlükte ise saray demektir, adam demektir. İrade nedir? Demokrasidir, adalettir. Ancak otoriter faşist rejimlerde irade kolluk kuvvetleri, kayyımlar ve seçilmişlerin atanmışlarla değiştirilmesidir. Biz buna iradeye saygı diyoruz. “Eğer Türkiye'de seçme ve seçilme hakkı baştan yasalaştıysa, bu insanların iradesini, doğrudan sandık iradesini tanımak gerekir” dedi. Hatimoğulları şunları söyledi: “Erdoğan, 'Geçen seçimlerde oy verene saygı duyarız' dedi ama Hakkari'de sandıktan çıkana bile saygı göstermedi. Hatimoğulları, “Arkadaşımız Mehmet Sıddık haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaya çarptırıldı” dedi. 19- Daha Mehmet Sıddık arkadaşımız hakkında bir karar çıkmadan önce, arkamızda gördüğünüz, valilikte olması gereken kişi, İçişleri Bakanlığınca belediye başkanı tarafından kayyum olarak atandı. Manisa Kula tutuklandı, yerine Belediye Başkanını seçiyor Hakkari'de Belediye Meclisimiz toplanıp başkan yardımcısı olarak eşbaşkanımız Viyan Tekçe'yi seçti. Belediye eşbaşkanımız Viyan Tekçe ama bunu yapmayacaklar” dedi.

'ETKİNLİKLERİMİZ DEVAM EDİYOR'

Hükümetin anayasayı ihlal ettiğini belirten Hatimoğulları, şunları söyledi: “Anayasa uygulanmalı, Türkiye'nin taraf olduğu anlaşmalar uygulanmalı. Buradan bir kez daha haykırıyoruz: Nasırlı ayaklarımızla, su toplamış ayaklarımızla, güneşten yanmış tenimizle yürüyen bir kol gibi irademize sahip çıkıyoruz. Kayyum derhal geri çekilmeli ve Viyan Tekçe derhal başkan yardımcılığına atanmalıdır. Türkiye'deki tüm demokratik güçler ve toplumun hak ve adaletten yana olan tüm kesimleriyle birlikte, irademize saygı göstermeyenlere karşı eylem ve faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking