Elon Musk: Starlink, Gazze’deki yardım kuruluşlarına uydu desteğinde bulunacak

0

İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik hava ve kara saldırıları cumartesi sabahı yoğunlaştı.

REKLAM

Elon Musk, İsrail’in hava saldırıları sonucu internet ve telefon hatlarının kesildiği Gazze’de insani yardım kuruluşlarına Starlink uydu hizmeti sunabileceklerini söyledi.

Gazze’deki uydu terminallerinin Starlink ile iletişim kurmadığını söyleyen Musk “SpaceX, uluslararası alanda tanınan yardım kuruluşlarına iletişim bağlantısı desteğinde bulunacak.” dedi.

X platformunda Gazze’de ‘internet ve telekominikasyonun kesildiğini ve acilen Starlink’e ihtiyaç duyulduğunu belirten bir doktorun paylaşımına cevap veren Musk, ilk paylaşımında “Gazze’de iletişim için kimin yetkili olduğu belli değil, ancak bu bölgede hiçbir terminalin bağlantı talebinde bulunmadığını biliyoruz.” dedi.

Musk ikinci paylaşımında Gazze’de faaliyet gösteren tanınmış yardım kuruluşlarına bağlantı desteğinde bulunacaklarını söyledi.

Gazze’ye hava saldırıları artıyor

İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye yönelik hava ve kara saldırıları cumartesi sabahı yoğunlaştı.

Telekomunikasyon şirketi ile yardım dernekleri bölgede internet ve telefon hatlarının tamamen kesildiği bilgisini paylaştı. Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile diğer yardım kurumları Gazze’deki ekiplere ulaşamadıklarını duyurdu.

Kızılhaç’tan yapılan açıklamada, “iletişimin koptuğu bir ortamda sivillerin güvenlik için nereye sığınacağını bilmesinin mümkün olmadığı” vurgulandı.

İnternet gözlem şirketi Netblocks da Gazze’de iletişimin tamamen koptuğunu gösteren grafiği paylaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş