Gastronominin Nobel’i Türkiye’ye geldi!

0

Ödül törenine Ekonomik Kalkınma, Sürdürülebilirlik ve Çevre Bakanı Arantxa Tapia; Bask Aşçılık Merkezi Başkanı Vicente Atxa; Bask Dünya Mutfak Ödülü Jüri Başkanı Joan Roca ve Madrid Büyükelçisi Nüket Küçükel Ezberci katıldı.

“KADINLARA ADALET VERİYORUM”

Ödül töreninde konuşan Ebru Baybara Demir şunları söyledi:

“Gastronomi alanında Nobel Ödülü olarak bilinen 2023 Bask Mutfak Dünyası Ödülü’nü kazanmak tarif edilemez bir onur. Gastronomi alanının önde gelen uzmanları tarafından ‘doğanın mutfak gücü’ olarak tanımlanmak benim için inanılmaz anlamlı. Bu önemli ödüle layık görülmek derinden takdir ettiğim bir şey.” Bu, 20 yılı aşkın süredir mesleğime olan içten bağlılığımın bir ifadesidir. Bu ödülü almak sadece bir şef olarak benim için değil, Cumhuriyetimizin 100. yılında Atatürk’ün açtığı yolu takip eden bir Türk kadını olarak benim ve ülkem için de büyük önem taşıyor.

Benim için yemek pişirmek, bir yemeğin çiftlikten tabağa, fiziksel duvarların ötesine uzanan yolculuğunda yer alan herkesin varlığının önemini anlamak anlamına geliyor. 2017 yılında Bask Mutfak Dünyası Ödülü ile ilk karşılaşmamdan sonra bu tanımı tamamen benimsedim. “Aldığım ödülü bu yolculukta bana eşlik ederek hayatlarını değiştiren kadınlara, coğrafyanın en güzel kader olduğuna ilham vermek istediğim Türkiye’nin gelecekteki gastronomlarına, aileme ve bu kaderi paylaşan tüm yol arkadaşlarıma ithaf ediyorum. Benimle aynı felsefe.”

100 BİN AVRO ÖDÜL ÇOCUKLARA KULLANILACAK

6 Şubat’tan sonra Hatay’ın İskenderun ilçesinde bulunan Gönül Mutfağı, yaklaşık 3 bin kişinin gönüllü çalışması ve aldığı destekle depremzedeler için 15 milyon gıda konteyneri hazırlayıp dağıttı. Gönül Mutfağı, 10 Eylül’de Hatay İskenderun’daki yeni genel merkezine taşındı. Hatay’da ilkokul öğrencilerine yönelik kahvaltıları hazırlayan mutfak, yeni eğitim-öğretim yılında 15 Haziran 2024 tarihine kadar yoğun bir şekilde çalışıyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakam koordinasyonunda çalışan Gönül Mutfağı, ilk gün olduğu gibi gönüllülerin desteğiyle ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. 100.000 avroluk Bask Mutfak Dünyası Ödülü, Hatay’daki depremden etkilenen çocukların okul kahvaltılarına devam edebilmeleri için gereken desteği sağlayacak yeni bir sistemin devreye alınmasında kullanılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking