Hamas lideri Haniye ateşkes görüşmeleri için Mısır’da

0

Hamas lideri, Gazze’deki gelişmeleri görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti. Haniye’nin ziyareti olası ikinci bir ateşkes ve rehine ve tutukluların serbest bırakılması için bir fırsat olarak görülüyor.

REKLAM

Gazze’yi kontrol eden Hamas’ın lideri İsmail Haniye, İsrail’le savaş, olası ateşkes ve grubun elindeki rehinelerin serbest bırakılması gibi konuları görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş 74’üncü gününe girerken, İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 20 bine ulaştı. Çatışmalarda şu ana kadar 51 binden fazla kişi yaralandı.

Sivil kayıpların azaltılması yönünde İsrail üzerindeki baskılar artarak devam ediyor.

Filistinli grup Hamas’tan yapılan açıklamada, “Katar’da bulunan Haniye’nin, Gazze Şeridi’ne yönelik Siyonist (İsrail) saldırılarıyla ilgili gelişmeler ve diğer birçok konu hakkında Mısırlı yetkililerle görüşmek üzere Kahire’ye gittiği” belirtildi.

Gruptan bir kaynak Salı günü yaptığı açıklamada, Haniye’nin Mısır istihbarat direktörü Abbas Kamil ile “saldırıyı ve savaşı durdurma, mahkumları serbest bırakma ve Gazze kuşatmasını sona erdirecek bir anlaşmanın hazırlanması” konusunu görüşeceğini söyledi.

Öte yandan Gazze’nin Hamas’tan sonra ikinci büyük silahlı gücü olan İslami Cihad’ın lideri Ziad el Nahala’nın önümüzdeki hafta başında müzakereler için Kahire’ye gideceği kaydedildi.

Ziyaretle ilgili bir açıklama yapan Nahala, “Kahire’ye net bir vizyonla gideceğiz. Bunun amacı İsrail saldırılarını durdurmak, düşman güçlerini Gazze Şeridi’nden çekmek ve Gazze’yi yeniden inşa etmektir.” dedi.

İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog dün (19 Aralık) yaptığı açıklamada, ülkesinin “Hamas’ın tuttuğu rehineleri kurtarmak ve Gazze’ye daha fazla insani yardım sağlamak için yeni bir ateşkese girmeye hazır” olduğunu söyledi.

Benzer şekilde Salı günü rehinelerin aileleriyle bir araya gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da geçtiğimiz günlerde “kurtuluş sürecini teşvik etmek için iki Mossad liderini Avrupa’ya gönderdiğini” söyledi.

Körfez ülkeleri Katar ve Mısır, daha önce bir hafta süren ve bazı rehinelerin serbest bırakılmasına olanak sağlayan ateşkesin mimarları olarak öne çıkmıştı.

Bu arada Hamas lideri Haniye, Kahire ziyareti öncesinde Doha’da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir araya geldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş