Hindistan’daki G-20 Zirvesi’ne Putin’in ardından Çin lideri Şi Cinping de katılmayacak

0

Hindistan’daki zirve, ABD ile Çin’in bozulan ilişkilerini onarmaya çalıştığı bir dönemde, Şi Cinping ile Joe Biden’ın bir araya gelebileceği bir ‘adres’ olarak görülüyordu.

Konuya vakıf kaynaklara göre Rusya lideri Vladimir Putin’in ardından Çin Devlet Başkanı Şi Cimping de gelecek hafta Hindistan’da yapılması planlanan G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmayacak. 

REKLAM

Hindistan’dan iki yetkili, Çin’de yerleşik iki diplomat ve bir başka G20 ülkesi hükümeti yetkilisi, 9-10 Eylül’de Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yapılacak toplantıda Pekin’i Çin Başbakanı Li Qiang’ın temsil etmesinin beklendiğini dile getirdi. 

Hindistan ve Çin Dışişleri Bakanlıkları konuya ilişkin yorum yapmadı. 

Japon haber ajansı Kyodo’nun haberine göre de 5-7 Eylül tarihlerinde Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenecek Doğu ve Güneydoğu Asya liderleri zirvesine yine Li’nin katılması bekleniyor. 

Hindistan’daki zirve, ABD ile Çin’in bozulan ilişkilerini onarmaya çalıştığı bir dönemde, Şi Cinping ile Joe Biden’ın bir araya gelebileceği bir ‘adres’ olarak görülüyordu.

Şi ve Biden son olarak geçen yıl kasım ayında Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G-20 zirvesi sırasında görüşmüştü. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yeni Delhi’ye gitmeyeceğini ve yerine Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’u göndereceğini daha önce açıklamıştı.

Ev sahibi Hindistan’dan üst düzey bir hükümet yetkilisi Reuters’e yaptığı açıklamada, Şi’nin yerine “başbakanın geleceğini biliyoruz” ifadesini kullandı. 

Çin’de mukim iki yabancı diplomat ve başka bir G-20 ülkesinden bir hükümet yetkilisi de Şi’nin büyük olasılıkla zirveye katılmayacağını bilgisini paylaştı. 

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, geçtiğimiz günlerde Güney Afrika’da düzenlenen BRICS Zirvesi’ne katılmış ancak son dakika gelişmesiyle açılış konuşmasını kendisi yapmamış yerine, Ticaret Bakanı yazılı bir metni okumuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş