İran’da bir kadın eşini aldattığı suçlamasıyla ölüme mahkum edildi

0

Hile, cinayet, tecavüz, silahlı soygun, adam kaçırma, eşcinsellik ve uyuşturucu kaçakçılığı İran’da idamla cezalandırılan suçlar arasında yer alıyor.

REKLAM

İran’da bir mahkeme, kocasını aldattığı iddiasıyla bir kadını idam cezasına çarptırdı.

Devlet kurumu IRNA’ya göre kocası, yalnızca kadınlara özel bir spor salonunda çalışan bir kadına karşı şikayette bulundu.

2022 yılında kadını evde başka bir erkekle gören ve polise ihbarda bulunan kocası, evin etrafındaki kamera görüntülerini inceleyerek eşinin başka erkeklerle ilişkisi olduğu sonucuna vardı.

İran yargısına göre sanık koltuğunda oturan kadının temyiz hakkı bulunuyor. Dolandırıcılık suçundan hüküm giyenleri recm cezasına çarptıran mahkeme, itiraz halinde cezayı hafifletebilecek.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, çarşamba günü yaptığı konuşmada, idam cezaları konusunda uluslararası baskı altında olan İran’da idam cezasına çarptırılan kişi sayısının “endişe verici düzeyde” olduğunu söyledi.

Guterres, yılın ilk 7 ayında 419 mahkumun idam cezasına çarptırıldığının altını çizerek bu oranın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 daha yüksek olduğunu söyledi.

Ülkede bir kadın en son 2017 yılında kocasını aldatma suçlamasıyla idam cezasına çarptırılmıştı. Cezanın infaz edilip edilmediği açıklanmadı.

Hile, cinayet, tecavüz, silahlı soygun, adam kaçırma, eşcinsellik ve uyuşturucu kaçakçılığı İran’da idamla cezalandırılan suçlar arasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking