Japonya’nın Somut Olmayan Kültürel Mirası Noh Tiyatrosu İstanbul’da İlk Kez Sahnelendi – KÜLTÜR & SANAT

0

Yamamoto Noh Tiyatrosu'nun sahnelediği “Bir Ruh İçin Ağıt – Ruh Nereye Gidiyor? Japonya'dan Dünya Barışına Bir Dilek” adlı oyun, Japonya ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının yüzüncü yılı anısına sahnelendi.

Gösteriye, Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, İBB Kültür Daire Başkanı Tolga Volkan Aslan, İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever katıldı. İBB kent tiyatrolarında Oytun Askeroğlu, genel sanat yönetmen yardımcıları Emrah Özertem ve Can Başak yer aldı.

Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara konuşmasında:

“Değerli konuklar, bugün Japonya ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının yüzüncü yılını kutladığımız kültürel etkinliğe katıldığınız için çok teşekkür ederiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi iş birliğiyle bugün burada gerçekleştirilen Japon gösteri sanatlarından Noh performansının İstanbul'da sergilenecek olmasından büyük mutluluk duyuyorum.
Noh tiyatrosu Orta Çağ'da doğan gösteri sanatlarından biridir. Hareketlerden diyaloglara, sahne dekorasyonundan kostümlere kadar her şeyde derin bir maneviyat barındırıyor. “Lütfen bu gece Japonya'da doğan bu harika sanat sergisinin tadını çıkarın” dedi.

İBB Kültür Daire Başkanı Tolga Volkan Aslan ise konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye ve Japonya köklü tarihleri ​​ve zengin kültürel miraslarıyla bilinen iki devlettir. Aralarındaki dostluk bağı, 500'den fazla denizcimizin hayatını kaybettiği Ertuğrul Fırkateyni kazası sonrasında Japon halkının gösterdiği büyük iş birliği ve dayanışmayla başlamış ve 130 yılı aşkın süredir güçlenerek devam etmektedir.

Dostluğunu hiçbir zaman unutamayacağımız Japon halkıyla 130 yıllık dostluğumuzu, Asırlık etkinlik programlarıyla taçlandırmayı hedeflediğimiz bir dönemden geçiyoruz.
Böylesine özel bir zamanda, böylesine güzel bir etkinlikte, bu özel tiyatroyu bizlerle paylaştığı için Başkonsolosluğumuza teşekkür ediyorum. Noh tiyatrosu geleneksel Japon tiyatrosunun en güzel örneklerinden biridir. Herkese şimdiden bol eğlenceler diliyorum.
Dünyanın her yerinde barışın hakim olduğu, dostlukların bitmediği, hiçbir yerde savaşın olmadığı, kimsenin ayrımcılığa uğramadığı bir dünyada hep birlikte yaşamayı diliyorum.” Dedi.

İBB Şehir Tiyatroları'nın dünya tiyatrosunun önemli eserlerini seyirciyle buluşturmak amacıyla yürüttüğü uluslararası işbirlikleri kapsamında Türkiye'de dünya prömiyeri yapılan gösteri, izleyicilerden büyük beğeni topladı.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking