Kış mevsimini yaşayan Güney Amerika ülkelerinde de hava sıcaklıkları rekor düzeyde

0

Santiago, Buenos Aires ve Montevideo’da önümüzdeki günlerde sıcaklıkların normale dönmesi bekleniyor ancak benzer sıcaklık dalgalarının artan sıklıkta meydana geleceği düşünülüyor

Sıcak hava dalgaları kuzey yarımkürenin bir çok bölgesini etkisi altına alırken Şili ve Arjantin gibi güney yarımküre ülkelerin de kış mevsimi yaşanmasına rağmen rekor sıcaklıklar görülüyor.

Salı günü, Şili’nin orta kesimlerinde bir dağ kasabası olan Vicuna’da sıcaklık 37 santigrat (C) dereceye ulaştı. AFP’ye konuşan Şilili meteorolog Cristobal Torres “Böyle bir sıcaklığın kaydedilmesinin üzerinden 70 yıldan fazla zaman geçti,” ifadelerini kullandı.

Çarşamba günü de başkent Santiago’da 24 C derece ile olağandışı yüksek bir sıcaklık kaydedildi.

Bu arada Arjantin Ulusal Meteoroloji Servisi’ne göre, Buenos Aires’te sıcaklık salı günü 30 C dereceyi aşarak kayıtlar tutulmaya başladığından bu yana en yüksek sıcaklık oldu. Buenos Aires’te ağustos ayında ortalama sıcaklık genellikle 9 C derece ile 18 C derece oluyor.

Uruguay’da da birçok şehirde çarşamba günü 30 C derece sıcaklık ölçüldü.

Kendisi de bir iklimbilimci olan Şili Çevre Bakanı Maisa Rojas bu durumu “Yaşadığımız şey, iki olgunun birleşimi: İklim değişikliğine bağlı küresel ısınma eğilimi artı ve El Nino etkili oldu,” ifadeleriyle anlattı.

Pasifik Okyanusu’nın sıcaklığının artması ile meydana gelen El Nino hava olayı Güney Amerika’nın batısında yağışlara, sellere, çığlara ve sıcak hava dalgalarının yaşanmasına yol açıyor.

Santiago, Buenos Aires ve Montevideo’nun önümüzdeki günlerde sıcaklıkların normale dönmesi bekleniyor ancak benzer sıcak dalgalarının artan sıklıkta meydana geleceği düşünülüyor.

Sıcak havanın en önemli etkilerinden biri, Şili’nin başkentindeki su temini için hayati önem taşıyan dağlardaki kar yığınları üzerinde yaşanıyor. 

Öte yandan normalde kış aylarında artarak eylülde zirve yapan Antarktika çevresindeki deniz buzulu da tarihindeki en düşük seviyesine çekilmiş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking