Papua Yeni Gine’de heyelan: Çok sayıda ev toprak altında kaldı, yüzlerce can kaybı

0

Kaokalam köyünü vuran toprak kaymasında 50'den fazla evin yer altında kaldığı, 300'e yakın kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

REKLAM

Papua Yeni Gine'nin (PNG) ücra bir köyünde meydana gelen devasa toprak kaymasının düzinelerce evi yıkmasının ardından yüzlerce kişinin ölümden korktuğu bildiriliyor.

Reuters'a telefonla konuşan köy sakinlerinden Ninga Role, Cuma günü saat 03.00 sıralarında Kaokalam köyünü vuran toprak kaymasında 50'den fazla evin yer altına gömüldüğünü söyledi. Kardeşi ve kuzeni dahil yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Avustralya'nın ABC ve diğer yerel medyası yüzden fazla ölüm bildirdi.

Role tarafından yayınlanan sosyal medya görüntüleri, hayatta kalanları ararken kayaların, sökülmüş ağaçların ve toprak yığınlarının üzerinden çabalayan insanları gösteriyordu. Arka planda kadınların ağladığı duyuluyor.

Köy, başkent Port Moresby'nin yaklaşık 600 kilometre kuzeyindeki Enga eyaletinde bulunuyor.

Başbakan James Marape yaptığı açıklamada henüz tam olarak bilgilendirilmediğini ancak yetkililerin felakete müdahale ettiğini söyledi.

Toprak kayması, Barrick Gold'un Çin'deki Zijin Mining şirketiyle birlikte işlettiği Porgera altın madeni yakınındaki otoyolun bir bölümünü vurdu.

Bir sözcü, kısa vadede normal şekilde çalışmaya yetecek kadar malzemeye sahip olan madende herhangi bir hasar olup olmadığını bilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking