Saldırgan sokak köpekleri için ‘ötanazi’ geliyor! AK Partili isim merak edilenleri tek tek açıkladı: “Kararı onlar verecek”

0

Sokak köpeklerinin ve saldırılarının artması, buna paralel olarak yaralanma ve ölümlerin artması Türkiye'nin gündeminde üst sıralarda yer almayı sürdürüyor. AK Parti yeni düzenlemenin sinyalini verdi. AK Grup Başkanı Abdullah Güler, CNN Türk'ten Duygu Ayaz Bayram'ın sorularını yanıtladı.

YÖNETMELİK KONSEYE NE ZAMAN SUNULACAK?

Güler'in sokak köpekleriyle ilgili düzenlemeye ilişkin açıklamaları şöyle…

Burada hem toplumsal düzeyde hem de toplum sağlığı açısından bir sorun olduğunu görüyoruz. Bunu ortadan kaldırmak için şu anda 6 Sayılı Veteriner Hizmetleri Kanunu kapsamında ortak bir metin oluşturulması üzerinde çalışıyoruz. 5996 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu.

Köpek saldırısında yaralanan ailelerden, trafik kazalarında ölen veya yaralananlara, kuduz tedavisi gören ve kuduz riski taşıyanlara kadar toplumun her kesimiyle çok yakın görüşmeler yaptık. En önemli konu sterilizasyon olacak. Kısırlaştırmanın yanı sıra sahiplendirmeyi yani hayvansever vatandaşlarımızın sahiplenmesini teşvik etmeliyiz.

“UYKU OLMALIDIR”

Ben … olmak zorundayım. Veteriner Hizmetleri Kanunu'na göre 5996 sayılı yasaya göre sosyal risk taşıyan, kuduz riski taşıyan, hasta ve sahiplenilemeyen, beslenme sorunu yaşayan hayvanlarımız var. Bu nedenle barınaktaki diğer hayvanların sağlığını korumalısınız.

“BUNUN ADI ÖTANAZİ KAVRAMI OLACAK”

Ötenazi kavramından bahsedeceğiz. Sokaklar hayvanlar için güvenli alanlar değil. Soğuk var, açlık var, saldırılar var, hastalıklar var bu yüzden hayvanlarımızın güvenli bir alana getirilmesi gerekiyor. Sokaklar güvenli hale gelmeli. Bu köpeklerin sahiplenilmesi gerekiyor. Ve nitelikli, kaliteli barınaklarda ağırlanmaları gerekiyor.

A

ÖTANAZİYE KİM KARAR VERECEK?

Bu yerleri veteriner gözetiminde kuruyorlar. Bunlar doktorlarımızın kontrolünde ortaya çıkacak konulardır. Kuduz, bulaşıcı hastalık taşıyan, saldırganlığı artmış, rehabilite edilecek kadar vahşileşmiş köpekler var. Doğal olarak bunları veteriner hekim ve barınağın kamu yöneticileri belirleyip karara bağlayacak.Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yer: Şile!  Sahilde at paniği!  Sahiplerinden kaçtı...Yer: Şile! Sahilde at paniği! Sahiplerinden kaçtı…
Kazada 15 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti!  88 yaşındaki sürücü...Kazada 15 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti! 88 yaşındaki sürücü…
Puma konforunu keşfedin!  İndirime ek olarak sepetteki fiyat da %15 oranında düşüyor.Puma konforunu keşfedin! İndirime ek olarak sepetteki fiyat da %15 oranında düşüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş