Uber: Uçan taksiler 2020’de hazır

0

Akıllı telefon üzerinden araç kiralama hizmeti sunan Uber, 2020 yılında Los Angeles’ta uçan taksileri test etmeyi planlıyor.

Akıllı telefon üzerinden araç kiralama hizmeti sunan Uber, 2020 yılında Los Angeles’ta uçan taksileri test etmeyi planlıyor. ABD ve Avrupa’daki havacılık otoriteleri ile rota belirlemek için görüşmelerde bulunan şirket. NASA ile işbirliği yapmaktadır. Proje yöneticisi Jeff Holden, şehirlerdeki trafik sorununun ancak hava yolu ile çözülebileceğini düşünüyor:

“Gökyüzüne bakıyoruz çünkü burası kentsel faaliyetlerin tam merkezi. Şehir içinde insan ve eşya taşımanın kodlarını kırmak istiyoruz. Her geçen gün daha fazla insan şehirlere yerleşiyor, bu nedenle ulaşım sorunu daha da kötüleşecek. Bu sorunu çözmek için çığır açan yeniliklere ihtiyacımız var.”

UberAIR projesi kapsamında mevcut pervaneli araçlar öncelikle şehir içi ulaşıma uygun hale getirilecek. Airbus’tan Mathias Thomsen, yeni araçları “geliştirilmiş helikopterler” olarak tanımlıyor:

“Blade Runner analojisi olan uçan arabaların şehir içi hava yolculuğu için gerçekten yararlı olduğunu düşünmüyorum. Bence bu yeni bir ulaşım sistemi, helikopter olarak bildiğimiz şeyde yeni bir devrim. Daha iyi bir helikopter.

Uber, elektrikli uçaklar için Embraer, Mooney, Bell Helicopter ve Pipistrel Aircraft gibi şirketlerle masaya oturdu. Uber’in 2023 yılında dört yolcu ile şehirlerarası ulaşımda kullanmayı planladığı uçan taksilerin saatte 300 km’yi aşması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking