Yeni Ufuklar size cüce gezegenden mesaj getirdi

0
REKLAM

Plüton’a inmek nasıl olurdu? Bize bu rüya deneyimini yaşatmak için NASA, “Yeni Ufuklar” adlı uzay aracından alınan görüntülerle hazırlanan bir video yayınladı.

Bu “cüce gezegen”e şimdiye kadar hiçbir insan yapımı makine iniş yapmayı başaramamış olsa da, çekilen fotoğraflara uygulanan renklendirme tekniği ile amaç bu inişe en yakın deneyimi yaşatmak.

100’den fazla yüksek çözünürlüklü fotoğrafın montajından oluşan bu videoyu oluşturmak için mürettebatsız New Horizons uzay aracı, bir buçuk yıl boyunca Plüton’un etrafında dönerek fotoğraf çekti.

Dünya’ya yaklaşık beş milyar kilometre uzaklıkta olması nedeniyle Yeni Ufuklar’dan bilgi ve belge alınması 16 ay sürüyor.

Uzay aracının bir sonraki durağı Plüton’un 1,6 milyar kilometre ötesinde olacak.

New Horizons ekibinden Amy Shira Teitel gelecek planlarını şu şekilde açıklıyor:

“Görev hiçbir zaman sadece bir yeri keşfetmek olmadı. Aslında bu görev Plüton-Charon sistemini keşfetmeyi ve Kuiper Kuşağı nesneleri hakkında bilgi toplamayı amaçlıyordu.”

Plüton’un ana uydusu Charon ve etrafındaki küçük cisimler hakkında bilinmeyen pek çok detayı gün yüzüne çıkaran New Horizons, daha fazla bilinmeyenin bilinmesini sağlama misyonunda.

Teitel yeni hedeflerini şöyle açıklıyor:

“Yeni Ufuklar ekibinin planları doğrultusunda 2014 yılında Hubble Uzay Teleskobu ile keşfedilen 2014-MU69 hedef alındı. “Bu hedef çok ilginç çünkü Plüton da dahil olmak üzere Kuiper Kuşağı nesnelerinin aynı ana materyalden oluştuğuna inanıyoruz.”

Kuiper Kuşağı, Neptün’ün yörüngesi dışında, buzlu cisimler, cüce gezegenler ve kuyruklu yıldızlardan oluşan dairesel bölgeye verilen addır.

2006 yılında gezegen unvanını “resmi olarak” kaybeden Plüton, bu kuşağın en büyük nesnesidir. Plüton’un yüzeyi, kuşaktaki diğer birçok yüzey gibi buzlu dağlar ve volkanlarla kaplıdır.

New Horizons bir sonraki büyük görevi olan MU69 nesnesinin yakın geçişini Ocak 2019’da başlatacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking