Yüksek sesli ve uzun süreli kulaklık kullanımı işitme kaybına neden olabilir

0

Teknoloji kullanımının yoğunlaşmasına bağlı olarak eğlence amaçlı kulaklık kullanımının artması, kalıcı işitme kaybı da dahil olmak üzere pek çok kulak problemini de beraberinde getiriyor. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte dünya genelinde 1,5 milyara yakın çocuk ve ergen işitme kaybı riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Yrd. Remzi Tınazlı, yapılan araştırmalara göre günde ortalama 80 dakika ve daha fazla kulaklık kullanan ergenlerde işitme kaybı görülme oranının yüzde 22,3 olduğunu söylüyor. Ayrıca, günde 80 dakikadan fazla kulaklık kullanan gençlerin işitme kaybı riskinin, günde 80 dakikadan az kulaklık kullanan gençlere göre 4,7 kat daha yüksek olduğu da belirtiliyor.

Kulaklığınızın sesini kısın!

Bir zamanlar ileri yaş hastalığı olan iç kulak işitme kaybının, son dönemde kişisel kulaklıkların eğlence amaçlı bilinçsizce kullanılması nedeniyle çocuk ve ergenlerde daha sık görülmeye başladığını da belirtelim. Doç. Dr. Tınazlı, bunda kulaklık kullanırken sürekli yüksek seslere maruz kalmanın büyük rol oynadığını kaydetti. Yardım. Tınazlı, bu işitme kayıplarının geri dönüşü olmayan, sürekli yüksek desibele maruz kalma ile ilerleyen iç kulak tipi işitme kayıpları olarak sınıflandırıldığına dikkat çekti. Yardım. Doç. Dr. Tınazlı, “Kulaklıkların kontrollü kullanılmaması kalıcı işitme kaybına neden olabiliyor. Bu nedenle kullandığımız kulaklıkların ses seviyesi ve kullandığımız süre çok önemli” dedi. Assist, insan kulağının 85 desibellik ses seviyesine 8 saate kadar dayanabildiği bilgisini paylaştı. Doç. Dr. Tınazlı, bu seviyelerden sonra işitme kaybının geliştiğini belirtti.

Tinnitus hafife alınmamalıdır!

Assist, geçici kulak çınlamasının işitme kaybının başlangıcını gösterebileceğini söyledi. Doç. Dr. Tınazlı, işitme kaybı tedavisinde erken teşhisin hayati önem taşıdığını söyledi. Yardım. Doç. “Her seferinde hasar gören iç kulak bir süre sonra kendini onaramaz ve bunun sonucunda kalıcı işitme kaybı gelişir” dedi.

Asistan, bilinçsiz kulaklık kullanımının da dış kulakta ciddi sorunlara yol açabileceğini söyledi. Remzi Tınazlı, dış kulak yoluna sürekli takılan kulak tıkaçlarının dış kulak kanalını tahriş ettiğini ve bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırladığını söyledi. Yardım. Doç. Dr. Remzi Tınazlı ayrıca uzun süreli kulaklık kullanımının hijyen sorunlarına ve mantar hastalıklarına neden olabileceğini söyledi.

Kulaklığınızın sesini %60’ın üzerine çıkarmayın!

Assist, kulak sağlığı için dikkat edilmesi gereken birçok nokta olduğunu söyledi. Doç. Dr. Tınazlı kısaca konuyu şöyle anlattı: “Kulak sağlığı için öncelikle gürültülü ortamlardan kaçınmak, bu mümkün değilse koruyucu kulak tıkacı kullanmak gerekir. Kulaklıkla müzik dinliyorsanız kulaklık ses seviyesinin %60’ın üzerine çıkmaması ve kesintisiz kullanım süresinin bir saati geçmemesi gerekmektedir. Diğer organlarımız gibi kulaklarımız da yorulur ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle kulaklarınızı korumak için dinlenme molaları vermeniz gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise kulaklıkla müzik dinlerken uyumamanız gerektiğidir. “Kulaklık seçerken arka plan gürültüsünü azaltan, güvenli seviyede müzik çalabilen ve ses yalıtımı iyi olan cihazları tercih etmelisiniz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking