Adil bir dünya kadınlarla mümkün

0

Lale Pilatin (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkan Yardımcısı):

Büyük Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet aynı zamanda bir kadın devrimidir. Bizim için modernleşme; Cinsiyet ayrımcılığının olmadığı, her bireyin eşit fırsatlara sahip olduğu laik bir toplum düzeni demektir. Bu konuda sorumluluklarımızın bilincindeyiz ve çağdaş Türk kadınına tam destek veriyoruz.

M. Hüsnü Bozkurt (Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı):

Bugün millet olarak, özellikle kadınlar olarak, Atatürk ilke ve inkılaplarından uzaklaşmanın, Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinden uzaklaşmanın, vatanımızın hamurundaki namus mayasını azaltmanın bedelini çok ağır ödüyoruz. Devlet ve bağımsızlık yolunu reddettiği için. akıl ve bilim. Ama nehirler geriye doğru akamaz! Emperyalizm ve işbirlikçileri ne yaparsa yapsın, kadın direnişinin ve örgütlü dayanışmasının güçlü bir farkındalığı ortaya çıktı. Bu dayanışma ve direniş toplumsal cinsiyet önyargılarını ve eşitsizliklerini aşmaya devam ediyor.

Aylin Nazlıaka (CHP Kadın Kolları Başkanı):

Bugün tüm dünya kadınlarının direniş ve mücadele günüdür. İster tarlada çapa yapsın, ister ev hanımı olsun, ister iş yaratsın, bütün kadınlar işçidir. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Atatürk’ün inkılâp ve inkılâplarının izinde attığımız her adımda eşitliği ve umudu örgütlüyoruz. Şiddetin olmadığı, sömürünün olmadığı, hepimizin eşit olduğu bir düzeni kurana kadar mücadelemiz devam edecek.

Avcılık. Müjde Tozbey (Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı):

Bugün 8 Mart’a şeriat dayatmasıyla giriyoruz. Cumhuriyetimizin kazanımlarından olan laik ve özgür bir yaşam yerine, belli bir dinin dayatmalarını içeren otoriter ve baskıcı bir yaşam kurmaya çalışıyoruz. 8 Mart’ta bu dayatmaya karşı şu sloganlarımızla gireceğiz: Şeriata hayır, laik hayata evet!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking