DSÖ: Gazze’de sivillerin ve sağlık çalışanlarının yaşadığı “cehennem koşulları” sona ermeli

0

Ghebreyesus, İsrail’in yoğun saldırı ve ablukası altındaki Gazze’deki durumu X sosyal medya hesabından paylaştı.

Gazze’de sadece 3 ayda 10 kişiden 7’si kadın ve çocuk olmak üzere 25 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirten Ghebreyesus, Gazze’de 1,7 milyon kişinin yerinden edilmesinin ve barınacak güvenli bir yer bulamamasının “tam bir trajedi” olduğunu söyledi. canlı.

Ghebreyesus, dün DSÖ ve ortaklarının Gazze’nin kuzeyindeki Şifa hastanesine ulaşarak 19 bin litre akaryakıt dağıttığını anımsatarak, hastaneye giden yolların ciddi şekilde hasar gördüğünü belirtti.

Ghebreyesus, Gazze hastanesinde çoğunluğu gönüllü olan sağlık çalışanlarının sayısında ciddi bir artış olduğunu vurgulayarak, bu sağlık çalışanlarına “hayranlık duyduğunu” vurguladı.

“Gazze’nin kuzeyindeki hastanelerin yalnızca üçte biri zar zor çalışıyor.” Ghebreyesus, yeterli yakıt, tıbbi malzeme, temiz su ve yiyeceğin yanı sıra tüm yaralıları tedavi edecek deneyimli sağlık personelinin bulunmadığını söyledi.

Ghebreyesus, “Sivillerin ve sağlık çalışanlarının (Gazze’de) yaşadığı bu cehennem koşulları sona ermeli. Ateşi derhal kesin.” dedi. Şunları beyan etti:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking