Gabon’da Bongo bir kere daha seçilerek ailesinin 55 yıllık iktidarını sürdürmek istiyor

0

Orta Afrika ülkesi Gabon’daki 800 binden fazla kayıtlı seçmen bu haftasonu yapılacak seçimlerde yerel milletvekillerini, ulusal meclis üyelerini ve bir sonraki başkanı seçecek

Gabon Devlet Başkanı Ali Bongo Ondimba, haftasonu yapılcak seçimlerde üçüncü dönemini kazanarak ailesinin 55 yıllık siyasi hanedanını daha da uzatmayı hedefliyor.

REKLAM

Öte yandan ülkenin başkentin Libreville’de de daha önceki seçimlerden sonra olduğu gibi şiddet olaylarının yükselmesinden endişe ediliyor.

Orta Afrika ülkesi Gabon’daki 800 binden fazla kayıtlı seçmen yapılacak seçimlerde yerel milletvekillerini, ulusal meclis üyelerini ve bir sonraki başkanı seçecek.

Son seçimleri çok az bir farkla kazanan 64 yaşındaki Ali Bongo Ondimba’nın karşısında ekonomi profesörü ve Eski Eğitim Bakanı Albert Ondo Ossa muhalefetnin ortak adayı olarak yarışıyor.

Ossa’nın adaylığı seçimlerden sadece bir hafta önce muhalif koalisyonun önde gelen isimlerinin kapalı kapılar ardında yaptığı görüşmelerden sonra kesinleşti.

Bongo yedi yıllık iki dönem görevini tamamladıktan sonra üçüncü dönemini de kazanmak istiyor. Bongo, savunma bakanı iken ülkeyi 41 yıl yöneten babası Omar Bongo’nun ölümünün ardından 2009 yılında başkan oldu.

Ossa, seçilmesi halinde ilk olarak ulusal meclisi feshederek seçim haritasını yeniden çizmeyi ve ekonomik eşitsizliği gidermeye kararlı bir hükümet kurmak için yeni yasama seçimleri düzenlemeyi vaat ediyor.

Ülkenin 1990 yılında çok partili sisteme dönmesinden bu yana Gabon’da yapılan her oylama şiddetle sonuçlandı. Resmi rakamlara göre, 2016 seçimlerinin ardından hükümet güçleri ile protestocular arasında çıkan çatışmalarda dört kişi hayatını kaybetmişti.

“Hedefi ne pahasına olursa olsun iktidarı korumak”

Edebiyat profesörü ve Gabon’da seçim şeffaflığını amaçlayan bir sivil toplum örgütünün üyesi olan Noel Bertrand Boudzanga, artan işsizliği ele almayarak “mevcut rejim seçim sonrası şiddetin tohumlarını ekiyor,” ifadelerini kullandı.

Boudzanga, Başkan Bongo’nun hedefinin “ne pahasına olursa olsun iktidarı korumak” olduğunu vurguladı.

Libreville’de bazı sakinler malzeme stokluyor ve mülklerini güvence altına alıyor. Bazıları ise şehri terk ediyor.

Andre Tsamba, seçimler sırasında çocuklarını Libreville’in yaklaşık 300 kilometre güneyindeki Mouila kasabasına götürmeyi planlıyor.

REKLAM

Tsamba, “Her şey yolunda giderse okul yılının başına döneceğiz” dedi.

Geçtiğimiz hafta Gabon’un Bağımsızlık Günü dolayısıyla konuşma yapan Bongo, oylamayı mümkün olduğu kadar güvenli hale getirme sözü verdi.

Şu ana kadar nispeten küçük bir siyasi aktör olan Ossa’nın beklenmedik adayı, hükümetin bölünmüş oylamayı yasaklayan son değişikliklerinin ardından geldi. Hiçbir partiye bağlı olmayan bağımsız bir aday olması nedeniyle seçmenler parlamento için istedikleri partiye oy verirken aynı anda Ossa’ya da başkanlık için oy verebilecekler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking