Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, 2030’a kadar görevde kalmak için yeniden aday

0

İnsan hakları örgütleri ve Batılı hükümetlerce sık sık eleştirilen Sisi’nin yönetimi boyunca binlerce muhalif ya susturuldu ya da hapse atıldı.

REKLAM

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi, aralık ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üçüncü dönem için yeniden aday olacağını açıkladı. 

Gerçekleştirdiği darbenin ardından 2014’ten bu yana cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Sisi’nin, dört yıl önce 2030’a kadar görevde kalmasını sağlayacak Anayasa değişikliğinin ardından yeniden aday olması ve üçüncü dönemi garantilemesi bekleniyordu.

Mısır’da 10-12 Aralık tarihlerinde üç gün sürecek bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. 

Adaylardan herhangi birinin oyların yüzde 50’sinden fazlasını alamaması halinde 8-10 Ocak tarihlerinde ikinci tura gidilecek.

Geçtiğimiz haftalarda destekçileri, Sisi’yi aday olmaya çağıran reklam panoları ve kamuoyu mesajları kullanarak bir kampanya başlatmıştı. 

Sisi, 2013 yılında Müslüman Kardeşler teşkilatının demokratik yollarla seçilmiş lideri Muhammed Mursi’nin devrilmesine liderlik ettikten sonra iktidara gelmişti. 

2014 ve 2018’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 97 oy oranıyla kazandığı açıklanmıştı. 

Adaylardan hiçbirinin Sisi’nin karşısında şansı bulunmuyor

Eski general, ülkenin önde gelen siyasetçilerinin katıldığı “Vatanın Hikayesi” isimli üç günlük ulusal konferansın sonunda, televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, adaylığını ilan etti.

Konferansa katılanların alkışları ve tezahüratları arasında konuşan Sisi, “Yeni bir başkanlık dönemi hayalini tamamlamak üzere yeniden aday olmaya karar verdim” dedi.

Seçimler için birkaç aday bulunuyor ancak uzmanlara göre hiçbir adayın Sisi karşısında şansı yok. 

Eski Mısır Savunma Bakanı, 2013 askeri darbesinin ardından muhalefete karşı büyük bir baskı başlatmıştı. 

İnsan hakları örgütleri ve Batılı hükümetlerce sık sık eleştirilen Sisi’nin yönetimi boyunca binlerce muhalif ya susturuldu ya da hapse atıldı. 

Bu kişiler arasında eski otokrat lider Hüsnü Mübarek’i deviren 2011 ayaklanmasını başlatan birçok önde gelen laik aktivist de bulunuyor.

Sisi: Mısırlılardan fedakarlık istiyorum

Dünyanın en büyük buğday ithalatçısı konumundaki Mısır, uzun süredir bir ekonomik krizin pençesinde. 

Yıllar süren kemer sıkma politikalarının yanı sıra Ukrayna’daki savaşın da etkisiyle para birimi “Mısır Pound”u son 18 ayda dolar karşısında yüzde 50’den fazla değer kaybetti. 

Konferansta hükümetin plan ve projelerini anlatan Sisi, fiyat artışlarının devamı nedeniyle Mısırlılardan fedakarlık yapmalarını istedi.

Sisi, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

“Mısırlılar, inşa etmek ve ilerlemek yerine yemek yemeyi tercih ettiğinizi söylemeye cüret etmeyin. Eğer ülkenin ilerlemesinin ve refahının bedeli aç ve susuz kalmaksa, o zaman yemeyelim ve içmeyelim.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş