Pasif içiciliğe maruz kalan süt bebeklerin yüzde 75i risk altında

0
genişletmek

KAYNAKİHA

Tütün ve sigara bağımlılığı sağlık üzerindeki olumsuz etkileriyle dünya çapında ciddi bir sorundur. Her yıl milyonlarca insanın hayatını tehdit eden bu bağımlılık, sadece bireyleri değil toplumları da büyük bir sağlık ve ekonomik yük altına sokmaktadır. Bu nedenle 1-7 Mart tarihleri ​​arasında kutlanan Yeşilay Haftası, sigara bağımlılığına karşı farkındalık yaratmayı ve toplumu bilinçlendirmeyi amaçlayan önemli bir platform haline geliyor. Özellikle sigara bağımlılığı ve getirdiği sorunlar konusunda Prof. Dr. Celaletdin Camcı da önemli uyarılarda bulundu.

“Dünyadaki en ölümcül sekiz hastalığın nedensel faktörü”

Sigaranın kanserin temel nedeni olduğunu hatırlatan İstanbul Tema Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümünden Prof. Dr. Celalettin Camcı, “Bilindiği gibi sigara kansere neden olan en önemli eksojen ajandır. Sigaranın dünyadaki en ölümcül sekiz hastalığın nedeni olduğu artık bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sigaranın kanserojen etkisi hem hayvan deneylerinde hem de insanlar üzerinde yapılan geniş çaplı çalışmalarda açıkça ortaya konmuştur. “Solunum yolları, gırtlak başta olmak üzere kadın hastalıkları organları da dahil olmak üzere akciğer, mesane, pankreas ve diğer organlardaki tümörlerin gelişiminde oldukça etkili olduğu ve tüm bu organlarda tümör oluşumuna etki ettiği bilinmektedir. “,” dedi.

Pasif içiciler bile büyük risk altında

Profesör. sadece aktif içicilerin değil, pasif içicilerin yani dolaylı olarak dumana maruz kalan kişilerin de büyük risk altında olduğunu belirtti. Dr. Camcı, “Sigara içmede iki kavram var: Aktif ve pasif. Aktif sigara içimi, dumanın sigara içen kişi tarafından doğrudan solunması anlamına gelir. Pasif içicilik, sigaranın etrafındaki kişilerin dumandan etkilenmesi etkisidir. Aktif içicilikte kişi, filtrelenmiş duman yoluyla nikotin, katran gibi zararlı maddelere daha az maruz kalırken, pasif içicilerde bu zararlı maddeler havada asılı kalır ve etkisi daha büyük olur. Bu nedenle pasif içicilik zararsız gibi görünse de aslında oldukça zararlıdır. Özellikle kapalı ortamlarda sigara içmek ve sigara dumanının eşyalar üzerinde birikmesi ciddi bir risk oluşturmaktadır. Pasif içicilik, hiç sigara içmeyen kişilerde bile kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. “Bu risk, içtiğiniz çevrenin temizliğine ve dumanın yoğunluğuna bağlı olarak 2 ila 8 kat arasında değişebilir.”

“Maruz kalan çocukların yüzde 75’i risk altında”

Yetişkinler dışında en tehlikeli durumun çocuklarda olduğunu belirten Camcı, şöyle konuştu: “Çocukluk döneminde, özellikle de çocukluk çağında sigaraya maruz kalma, yani çocukların evden hiç çıkmadığı dönemde, sürekli pasif olarak dumana maruz kalıyorlar, bu çocukların yüzde 75’i sigara dumanına maruz kalıyor. gelecekte kronik bronşit, astım ve tekrarlayan enfeksiyonlar gelişecek.” bunlarla ilgili sorunlara neden olabilir. “Dolayısıyla yaşamın ilerleyen dönemlerinde kronik hastalıkların gelişmesine zemin hazırlıyor” dedi.

Hava temizleyicileri çözüm mü?

Camcı, özellikle kapalı mekanlarda dumana maruz kalmanın engellenmesinde hava temizleme cihazlarının belli ölçüde etkili olabileceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genellikle temizlemek mümkün ancak büyük kapasiteli ve kaliteli cihazların kullanılması gerekiyor. Burada her türlü hava temizleme cihazının çok kullanışlı olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü özellikle katran içeren ürünlerin temizlenmesi çok kolay değildir. Bazı cihazlarda filtreler bunu yapabilir. Evde veya kapalı mekanda sigara içmemek çözüm gibi görünse de sigara içen kişinin dışarıda veya balkonda sigara içmesinin hiçbir anlamı yoktur. Çünkü duman ya da zehirli maddelerin neden olduğu durumu evin içine geri getirir. Ancak doz azalsa bile sıfıra inmiyor.”

“Sigara içenlerde yüksek düzeyde A veya E vitamini tüketmek kanser riskini artırabilir.”

Profesör. ayrıca sigarayı bırakmak istemeyenlerin sigaranın etkilerini azaltmak ve vücutlarına daha iyi bakmak için aldıkları takviyeler konusunda da uyardı. Son olarak Dr. Celalettin Camcı, riskin özellikle akciğerlerde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabileceğini hatırlattı. Camcı son olarak şunları söyledi: “Etkili tek öneri sigarayı bırakmaktır. Sigaranın etkilerini ortadan kaldırmak için başka öneri yoktur. Tersine, bazı araştırmalar A vitamini veya E vitamini gibi yüksek miktarda vitamin takviyesi almanın kanser riskini artırabileceğini gösteriyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Yani “Yüksek dozda vitamin alırsam kanserden korunurum, sigaranın etkilerini ortadan kaldırırım” gibi bir düşünce yanlıştır. Bu nedenle en etkili çözüm sigarayı bırakmaktır. Üstelik ne kadar uzun süre sigara içerseniz, ne kadar uzun süre sigara içmezseniz vücuttaki organların iyileşebileceği de biliniyor. “Örneğin, 10 yıl boyunca sigara içen bir kişinin riski, sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra sigara içmeyen bir kişinin riskine düşebilir, ancak 20 yılı aşkın süredir sigara içen kişiler üzerinde yapılan çalışmalar, özellikle akciğer dokusunda meydana gelen hasarın geri döndürülemez olduğunu ve telafisi mümkün olmayan seviyelere ulaşıyor” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking