Resmi Gazete’de yayımlandı! Otomotivde Genel Güvenlik Yönetmeliği ertelendi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Avrupa Birliği'nin “Genel Güvenlik Yönetmeliği” (GSR) kapsamında, 7 Temmuz'dan itibaren GSR kaydı olmayan yeni araçların satışına izin verilmemesi kararı alındı.

7 Temmuz'da yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 31 Ağustos'a ertelendi.

Bu gelişmenin ardından önümüzdeki bir buçuk ay boyunca stokta ithal edilecek araçların mevcut güvenlik düzenlemeleriyle satışına başlanacak.

İKİNCİ EL PİYASASI OLUMSUZ ETKİLENDİ

Düzenleme nedeniyle araç stoklarını azaltmak isteyen otomotiv markaları uzun süredir kampanyalar düzenlerken, ikinci el pazarı da bu durumdan olumsuz etkilendi.

Bakanlığın erteleme kararıyla kampanyaların devam etmesi ve çeşitlenmesi beklense de araç alma imkanı olanlar için durum fırsat olarak değerlendiriliyor.

GENEL GÜVENLİK DÜZENLEMELERİ NELERDİR?

GSR 2 (Genel Güvenlik Düzenlemeleri), yeni özellikler ve ekipmanlar eklenerek yeni araçların daha güvenli hale getirilmesi amacıyla Avrupa Birliği tarafından uygulanan yeni güvenlik ekipmanları yönetmeliğidir. Dünya çapında “Genel Güvenlik Yönetmeliği” olarak bilinen bu düzenleyici karara 2020 yılında imza atan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Bu bağlamda Türkiye'de üretilen veya satılan tüm yeni binek, hafif ticari ve ağır ticari araçlarda çok daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlamak için gerekli değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Araç satıcıları veya aracı firmaların yanı sıra kiralık olarak filo araç seçen filo şirketlerinin de bu konuya dikkat etmesi önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking